Warsztaty „Las w słoiku”

20 września w Szkole Podstawowej w Bachórzu odbyły się warsztaty dla dzieci pod hasłem „Las w słoiku”. W czasie zajęć dzieci w przyjemny sposób poznawały zasady funkcjonowania roślin w przyrodzie. Do udziału w zajęciach zaproszeni zostali wychowankowie Domu Dziecka w Dynowie. W projekcie wykorzystano rośliny z naszego terenu. Każde dziecko otrzymało własny słoik, dekoracje oraz rośliny. Warsztaty podzielone zostały na II części: teoretyczną i praktyczną. Celem organizacji warsztatów było przybliżenie dzieciom wiedzy, jak ważną rolę w życiu odgrywają rośliny. Efektem warsztatów było zdobycie przez uczestników wiedzy teoretycznej i praktycznej (wzrost umiejętności manualnych poprzez wykonywanie czynności do których potrzebne są sprawne ręce i palce). Z części praktycznej efektem prac było samodzielne wykonanie słoika, który każde dziecko zabrało do swojego domu. Po zajęciach każdy z uczestników otrzymał certyfikat, który zwieńczył szkolenie. Warsztaty przeprowadziła renomowana firma „Pracownia artystyczna AS”.


Dofinansowano w ramach programu Dom Kultury+ inicjatywy lokalne 2021

Letnia Kawiarenka Artystyczna za nami!

18 września na terenie Ośrodka Turystycznego „Błękitny San” odbyła się Letnia Kawiarenka Artystyczna.
W ramach Kawiarenki na uczestników czekały warsztaty:
– plecionkarstwa – wiklina papierowa,
– biżuterii karpackiej
– malowanie pierników we wzory ludowe
Warsztaty poprowadziły Pani Ewa Czyżowska oraz Pani Magdalena Łobaczewska.
Oprócz warsztatów można było spotkać się pasjonatem czytelnictwa oraz porozmawiać o ulubionej książce z dzieciństwa, obejrzeć wystawę fotografii „opowieści z podróży” podróżnika Piotra Pyrcza, fotografie „Piękno natury – Ulanica”, a także posłuchać koncertu muzyki „żywej” w wykonaniu Agaty Rymarowicz z przyjaciółmi. Dopełnieniem Letniej Kawiarenki artystycznej było kino plenerowe.


Dofinansowano z programu Dom Kultury + inicjatywy lokalne 2021

Piknik rodzinny przy ul. Bartkówka

15 sierpnia przy ul. Bartkówka w Dynowie odbył się Piknik rodzinny, którego organizatorem były OSP Dynów – Bartkówka oraz Koło Gospodyń Wiejskich Dynów. Wydarzenie miało charakter kulturalno – patriotyczny i nawiązywało do tzw. „Cudu nad Wisłą” oraz Święta Wojska Polskiego.
Piękna pogoda i liczne atrakcje, które czekały na miejscu, przyciągnęły na wydarzenie bardzo dużo osób. W programie znalazły się min:
– animacje dla dzieci
– stoiska Dynów – Ludzie z Pasją
– koncert zespołu muzycznego
– poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bartkówki

Podsumowaniem pikniku był bieg rodzinny na dystansie 2 km, w którym wystartowały całe rodziny.

Równocześnie w sąsiedztwie prowadzonego wydarzenia odbywała się impreza towarzysząca – Piknik wojskowy z okazji Święta Wojska Polskiego, przygotowany przez 21. BSP w Rzeszowie.

Dofinansowano w ramach programu Dom Kultury+ inicjatywy lokalne 2021

Finisaż II Pleneru Rzeźbiarskiego

12 sierpnia w Galeria Pniak Bogusław Kędzierski odbył się Finisaż II Pleneru Rzeźbiarskiego im. Bogusława Kędzierskiego. W ciągu 10 dni sześciu rzeźbiarzy wykonało niesamowite rzeźby, które zostaną umiejscowione w Parku Miejskim w Dynowie. Rzeźbiarze, którzy brali udział w plenerze:

Dawid Kędzierski Denver
Aleksander Majerski
Kazimir Brzozowski
Michał Mroczka
Jacek Wydrzyński
Sebastian Warszawa

Podsumowaniem finisażu był koncert gitarowy Michała Szuby.

Dofinansowano w ramach programu Dom Kultury+ inicjatywy lokalne 2021

Grafitti na drzwiach starej stodoły w Dynowskiej Starej Kuźni.

Na Przedmieściu Dynowskim stoi dom jakich wiele w Dynowie. Na podwórzu drewniana szopa – to królestwo Pana Tadka, kuźnia. Kowalstwo to pasja, którym zajmuje się ponad 55 lat. Fach przejął po ojcu i dziadku. Bycie kowalem to jednocześnie bycie artystą. Trzeba tak uderzać, by wydobyć z metalu odpowiednie brzmienie i nadać mu właściwy kształt.

W Dynowskiej Starej Kuźni samo wyposażenie jest już zabytkowe, bo skórzany miech liczy ponad 120 lat, ale niewątpliwą atrakcją są pokazy technik kucia. Właściciel kuźni oprócz narzędzi, którymi posługuje się w trakcie kucia zgromadził w tzw. kąciku gospodarczym szereg leciwych sprzętów gospodarstwa domowego używanych na co dzień przez naszych dziadków.

10 sierpnia zostało wykonane graffiti na drzwiach starej stodoły sąsiadującej z Kuźnią. Rysunek wykonał Arkadiusz Andrejkow z Sanoka.

Dofinansowano z programu Dom Kultury + inicjatywy lokalne 2021

Wystawa pojazdów zabytkowych – Weterani Szos 2021

8 sierpnia na terenie Ośrodka Turystycznego „Błękitny San” odbyła się Wystawa pojazdów zabytkowych – „Weterani Szos 2021” .
Pomysłodawcą inicjatywy był Łukasz Kiełbasa.
W trakcie trwania imprezy odbyły się konkursy z nagrodami (dyplomy, „blacha” z identyfikacją wizualną imprezy za I miejsce) oraz prezentacja wszystkich motocykli i wywiady z ich właścicielami. Konkursy odbywały się w następujących kategoriach:
– najciekawszy pojazd (podkategoria: motocykle, samochód, ciągnik SAM),
– najstarszy pojazd (podkategoria: motocykle, samochód),
– wolny przejazd motocyklem.

Dofinansowano w ramach programu Dom Kultury + inicjatywy lokalne 2021.

Radio Biwak w Galerii Pniak

W sobotę 7 sierpnia w Galerii Pniak w Dynowie gościło Radio Biwak. W ciągu dwugodzinnej audycji na żywo na antenie Radia Rzeszów mogliśmy posłuchać o trwającym II Plenerze Rzeźbiarskim im. Bogusława Kędzierskiego oraz o dynowskich ludziach z pasją.

Zapraszamy do pełnej fotorelacji Jeremiasza Jankowiaka (Polskie Radio Rzeszów).

Fotorelacja

Trwa II Plener Rzeźbiarski im. Bogusława Kędzierskiego

W Galerii PNIAK trwa II Plener Rzeźbiarski im. Bogusława Kędzierskiego. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z prac.

II Plener Rzeźbiarski im. Bogusława Kędzierskiego współrealizowany jest w ramach konkursu „Lokalne Pasje – realizujmy je razem” w ramach programu Dom Kultury + inicjatyw lokalne 2021

Rozpoczął się II Plener Rzeźbiarski im. Bogusława Kędzierskiego

2 sierpnia w Galerii PNIAK rozpoczął się II Plener Rzeźbiarski im. Bogusława Kędzierskiego, który współrealizowany jest w ramach konkursu „Lokalne Pasje – realizujmy je razem”.

II plener rzeźbiarski im. Bogusława Kędzierskiego to inicjatywa ku pamięci i w hołdzie wybitnemu rzeźbiarzowi Pogórza Dynowskiego, który zmarł w październiku 2019 r. Jej celem jest powrót do organizacji plenerów rzeźbiarskich, które na terenie Dynowa zapoczątkował Bogusław Kędzierski oraz popularyzacja sztuki rzeźby w drewnie. Tematem II Pleneru będzie „Park Trzecieskich”, gdzie znajduje się nadal oficyna dworska. Obecnie w budynku oficyny dworskiej mieści się Dom Dziecka prowadzony przez Fundację Jana Pawła II „Wrastanie”. Efektem inicjatywy jest umieszczenie wszystkich rzeźb w przestrzeni Parku.

Nagrodzone projekty – „Lokalne pasje – realizujmy je razem”.

I PROJEKT

„Wierzbinowe Cuda” – Letnia Kawiarenka Artystyczna

W terminie 30 lipca – 1 sierpnia planowany jest cykl działań artystycznych promujących rękodzieło ludowe wśród mieszkańców Dynowszyzny. Plan jest taki, aby od piątku do niedzieli włącznie zrealizować 4 warsztaty artystyczne tj:
A: plecionkarstwo – wiklina papierowa, prowadzenie Adam Tworzydło;
B: biżuteria karpacka, prowadzenie Ewa Czyżowska i wolontariuszki grupy młodzieżowej „SOS Kulturze”,
C: malowanie pierników we wzory ludowe, prowadzenie Ewa Czyżowska oraz
D: plener malarski dla dzieci, prowadzenie Marzena Paszko. Trzydniowy cykl warsztatów zakończymy w niedzielę 1 sierpnia – wystawą prac uczestników.
Oprócz warsztatów planowane są koncerty muzyki „żywej” oraz seanse filmowe w ramach kina plenerowego. Ponadto obok głównego programu artystycznej kawiarni pojawią się wydarzenia towarzyszące jak: – spotkanie z pasjonatem czytelnictwa, rozmowy o ulubionej książce z dzieciństwa i promowanie czytelnictwa jako wakacyjnej rozrywki; – spotkanie z podróżnikiem i jego wystawa fotografii „opowieści z podróży”; -spotkanie z autorką bloga „Piękno natury – Ulanica” (opowieści przyrodnicze).

II PROJEKT

Wystawa pojazdów zabytkowych „Weterani Szos”

Wydarzenie ma na celu zgromadzić osoby interesujące się zabytkową motoryzacją (motocykle i samochody) oraz nawiązanie nowych kontaktów sprzyjających rozwojowi pasji motoryzacyjnej u mieszkańców Dynowa i okolic. Impreza służy też poznaniu pojazdów zabytkowych pod kątem historycznym.
Wystawa pojazdów zabytkowych „Weterani Szos” to impreza, która odbędzie się 8 sierpnia na ternie Ośrodka „Błękitny San” w Dynowie. Chcemy, aby wzięły w niej udział osoby zainteresowane zabytkową motoryzacją z całego podkarpacia. Przewidujemy, że wystawa będzie trwała od godz. 11.00 do godz. 16.00.
W trakcie trwania imprezy przewidujemy konkursy z nagrodami (dyplomy, „blacha” z identyfikacją wizualną imprezy za I miejsce) oraz prezentację wszystkich motocykli i wywiady z ich właścicielami. Konkursy będą odbywały się w następujących kategoriach:- najciekawszy pojazd ( podkategoria: motocykle, samochód, ciągnik SAM), – najstarszy pojazd (podkategoria: motocykle, samochód), – wolny przejazd motocyklem (zapisy na miejsce imprezy). Planowany jest poczęstunek dla wszystkich uczestników oraz dokumentacja filmowa i fotograficzna.

III PROJEKT

Dynowska Stara Kuźnia Tadeusza Tymowicza

Na Przedmieściu Dynowskim stoi dom jakich wiele w Dynowie. Na podwórzu drewniana szopa – to królestwo Pana Tadka, kuźnia. Kowalstwo to pasja, którym zajmuje się ponad 55 lat. Fach przejął po ojcu i dziadku. Bycie kowalem to jednocześnie bycie artystą. Trzeba tak uderzać, by wydobyć z metalu odpowiednie brzmienie i nadać mu właściwy kształt.
W Dynowskiej Starej Kuźni samo wyposażenie jest już zabytkowe, bo skórzany miech liczy ponad 120 lat, ale niewątpliwą atrakcją są pokazy technik kucia. Właściciel kuźni oprócz narzędzi, którymi posługuje się w trakcie kucia zgromadził w tzw. kąciku gospodarczym szereg leciwych sprzętów gospodarstwa domowego używanych na co dzień przez naszych dziadków.
Podczas naszej inicjatywy 10 sierpnia zostanie wykonane graffiti na drzwiach starej stodoły sąsiadującej z Kuźnią. Rysunek wykona Arkadiusz Andrejkow z Sanoka. Ponadto w tym dniu kowal p. Tadeusz Tymowicz przeprowadzi warsztat dla mieszkańców Domu Dziecka w Dynowie. Przygotujemy dokumentację fotograficzną.

IV PROJEKT

II plener rzeźbiarski im. Bogusława Kędzierskiego

To inicjatywa ku pamięci i w hołdzie wybitnemu rzeźbiarzowi Pogórza Dynowskiego, który zmarł w październiku 2019 r. Jej celem jest powrót do organizacji plenerów rzeźbiarskich, które na terenie Dynowa zapoczątkował Bogusław Kędzierski oraz popularyzacja sztuki rzeźby w drewnie.
Tematem II Pleneru będzie „Park Trzecieskim”, gdzie znajduje się nadal oficyna dworska. Obecnie w budynku oficyny dworskiej mieści się Dom Dziecka prowadzony przez Fundację Jana Pawła II „Wrastanie”.10 artystów z Polski przez 10 dni będzie uczestniczyło w plenerze. Efektem inicjatywy jest umieszczenie wszystkich rzeźb w przestrzeni Parku. Dotacja zostanie przeznaczona na część podsumowującą plener, czyli Finisaż w dniu 11 sierpnia oraz niezbędną promocję inicjatywy oraz dokumentację filmową i fotograficzną.

V PROJEKT

Piknik rodzinny przy ul. Bartkówka w Dynowie

OSP Bartkówka wspólne z Kołem Gospodyń Wiejskich ma zamiar zorganizować piknik rodzinny dla mieszkańców Osiedla nr 4 w Dynowie ( za Sanem). Naszym celem jest :
– integracja mieszkańców,
– wspólne spędzenie czasu wolnego,
– promocja działań OSP i Koła Gospodyń oraz pasjonatów z naszej okolicy. Oprócz programu głównego postaramy się zorganizować stoiska Dynów – Ludzie z Pasją. Wydarzenie rozpocznie się 15 sierpnia od godz. 14.00 przy budynku OSP ul. Barkówce w Dynowie.
Przewidujemy w programie:
– animacje dla dzieci od godz. 14.00 (animator zabaw dla dzieci, w tym zabawy cyrkowe)
– stoisko animatora (malowanie twarzy, balony, bańki mydlane)
– stoiska Dynów – Ludzie z Pasją
– Koncert zespołu muzycznego z muzyką do tańca
– wystawa prac podopiecznych Środowiskowego Domu Pomocy w Dynowie
– Catering Koło Gospodyń Wiejskich

VI PROJEKT

Las w słoiku – warsztaty dla dzieci

Zarząd Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Bachórzu pragnie zorganizować inicjatywę „Las w słoiku – warsztaty dla dzieci”
W czasie zajęć dzieci w przyjemny sposób poznają zasady funkcjonowania roślin w przyrodzie. Do udziału w zajęciach chcemy zaprosić młodzież z Domu Dziecka z Dynowa. Do projektu chcemy wykorzystać rośliny, które rosną w naszym terenie. Każde dziecko otrzyma własny słoik, dekoracje oraz rośliny.
Warsztaty podzielimy na II części: teoretyczną i praktyczną.
Zależy nam na przybliżeniu dzieciom wiedzy, jak ważną rolę w życiu odgrywają rośliny. Z części praktycznej efektem naszej pracy będzie samodzielnie wykonany słoik, który każde dziecko zabierze do swojego domu. Organizacja warsztatów z mieszkańcami Domu Dziecka pomoże dzieciom w nawiązaniu nowych przyjaźni. Po zajęciach każdy otrzyma certyfikat, który zwieńczy szkolenie. Warsztaty chcemy przeprowadzić z renomowaną firmą „Pracownia artystyczna AS”.

Wyniki konkursu „Lokalne Pasje – realizujmy je razem”

Protokół z rozstrzygnięcia konkursu „Lokalne Pasje – realizujmy je razem” w ramach programu Dom Kultury + inicjatyw lokalne 2021W dniu 17 czerwca komisja w składzie:

Łukasz Domin – przewodniczący
Aneta Pepaś-Skowron
Barbara Porzuczek
Janusz Kędzierski

podjęła następującą decyzję dotyczącą konkursu pod hasłem: „Lokalne pasje – realizujmy je razem” w ramach programu Dom Kultury + inicjatyw lokalne.Po analizie 6 ofert, które wpłynęły do Miejskiego Ośrodka Kultury komisja do dofinansowania rekomenduje wszystkie oferty:

1. „Wierzbinowe Cuda” – Letnia Kawiarenka Artystyczna/ kwota: 4000 zł Realizacja: 30.07.– 30.08.2021
Pomysłodawca: Ewa Czyżowska

2. Wystawa pojazdów zabytkowych „Weterani Szos”/ kwota: 4000 zł Realizacja: 8.08. 2021– 8.08.2021
Pomysłodawca: Łukasz Kiełbasa

3. Dynowska Stara Kuźnia Tadeusza Tymowicza/ kwota: 4000 zł
Realizacja: 02.08. – 30.08.2021
Pomysłodawca: Maria Tymowicz

4. II plener rzeźbiarski im. Bogusława Kędzierskiego/ kwota: 4000 zł Realizacja: 30.07. – 30.08.2021 r.
Pomysłodawca: Dawid Kędzierski

5. Piknik rodzinny przy ul. Bartkówka w Dynowie/ kwota: 4000 zł
Realizacja: 20.07 – 15.09.2021
Pomysłodawca: OSP Barkówka/Adam Wandas

6. Las w słoiku – warsztaty dla dzieci/ kwota: 3850 zł
Realizacja: 15.09.2021 – 30.09.2021
Pomysłodawca: Ewelina Domińczyk oraz Zarząd Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Bachórzu

Ludzie z Pasją nagrodzeni.

Z ogromną przyjemnością prezentujemy Ludzi z Pasją, z którymi spotkaliśmy się w dniu 6 czerwca podczas Dnia Dziecka. Niestety nie wszyscy mogli spotkać się z nami. Obiecujemy, że to dopiero półmetek naszej inicjatywy i o kolejnych działaniach napiszemy wkrótce. Na wszystkich dyplomach – podziękowaniach, które stanowią rodzaj pamiątki z udziału w „Dynów – Ludzie z Pasją” napisaliśmy słowa następującej sentencji: ” Bez pasji nie masz energii, bez energii nie masz nic”Oby tej dobrej energii wokół domu kultury było coraz więcej.
Dzięki pasjonatom i społecznikom czujemy, że możemy więcej i lepiej. Dziękujemy Wam wszystkim.

Pełna fotorelacja autorstwa Daniela Gąseckiego



WYNIKI OTWARTEGO GŁOSOWANIA NA BOHATERÓW REPORTAŻY FILMOWYCH

1. Organizatorem Otwartego Głosowania na bohaterów reportaży filmowych w ramach inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją” był Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie. Inicjatywę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2021. Pełna nazwa projektu: Diagnoza „Pasja (D-O-M)”: Działanie, Odkrywanie, Motywowanie.
2. Celem Otwartego Głosowania było wyłonienie 5 osób (5 miejsc z najwyższą liczbą głosów) na bohaterów reportaży filmowych „Pasja. Działajmy Razem”.
3. Biorący udział w głosowaniu miał możliwość oddania głosu na dowolną ilość osób, ale tylko jeden raz
4. Głosować można było online i poprzez formularze w wersji papierowej. Głosy oddane w wersji papierowej sumują się z głosami oddanymi w wersji online.5. Głosowanie trwało od 27 kwietnia – 13 maja 2021 r., do godz. 15.00

W dniu 13 maja o godz. 15.00 zebrała się komisja w składzie:1. Łukasz Domin: Przewodniczący komisji2. Aneta Pepaś-Skowron: członek komisji3. Barbara Porzuczek: członek komisjipodliczyła wszystkie głosy oddane online i w wersji papierowej.

Wyniki głosowania:

Wersja papierowa – liczba wszystkich oddanych głosów w wersji papierowej (formularze do głosowania): 371 głosów. Wszystkie głosy zostały oddane poprawnie.

Wersja online – liczba wszystkich oddanych głosów online: 1132 głosów. Liczba poprawnie oddanych głosów: 1077 głosów
Liczba niepoprawnie oddanych głosów (wielokrotne oddanie głosu z tego samego adresu email, w tym z tego samego imienia i nazwiska lub z nieistniejącego adresu email): 55 głosów

Podajemy listę wyników w tym 5 osób z największą liczbą głosów (łącznie online i w wersji papierowej)

1. Tadeusz Tymowicz 400 głosów
2. Karol Kuś 192 głosy
3. Ewelina Domińczyk 130 głosów
4. Tomasz Paściak 109 głosów
5. Tadeusz Jurasiński 86 głosów

———————————————-
6. Łukasz Kiełbasa 80 głosów
7. Aleksandra Skubisz 70 głosów
8. Dominik Pyś 63 głosy
9. Ewa Hadam 52 głosy
10. Tadeusz Pindyk 45 głosów
11. Piotr Pyrcz 43 głosy
12. Mieczysław Majka 38 głosów
13. Monika Mączyńska 35 głosów
14. Oskar Kaniuczak 34 głosy
15. Laura Lech 27 głosów
16. Janusz Szeremeta 23 głosy
17. Adam Wandas 9 głosów
18. Lesław Bułdys 7 głosów
19. Marek Siekaniec 5 głosów

Serdecznie gratulujemy wszystkim osobom, które zgodziły się na udział w Otwartym Głosowaniu oraz wszystkim osobom głosującym. Przypominamy, że w naszej inicjatywie najważniejsze jest wspólne działanie, które mieszkańcy zaprezentują podczas inicjatyw lokalnych. Dlatego nie ma osób przegranych. Wszyscy, którzy biorą udział w inicjatywie „Dynów – Ludzie z Pasją” są zwycięzcami.

Reportaże filmowe z piątką osób z najwyższą liczbą głosów zostaną zrealizowane w dniach 14-15 maja przez WidziszTo.com oraz Bartłomieja Kędzierskiego.

Premiera filmów odbędzie się 6 czerwca wieczorem w Parku Miejskim podczas Dnia Dziecka organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie i Stowarzyszenie „Aktywny Dynów” dzięki wsparciu firmy PEPCO w ramach programu grantowego PEPCOlandia,

Dynów jako miejsce realizacji pasji

Zapewne wielu z czytelników miało już okazję zapoznać się z sylwetkami bohaterów akcji „Dynów – Ludzie z Pasją 2021”, będącą częścią projektu pt. „Pasja: Działanie, Odkrywanie, Motywowanie”, w skrócie: Pasja (D-O-M) w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2021 Narodowego Centrum Kultury. Jej efekty są widoczne gołym okiem – Dynów i okolica to miejsce pełne pasjonatów o bogatych i zróżnicowanych zainteresowaniach. Co więcej – większość z nich ma potrzebę współdzielenia pasji, przez co urozmaica życie lokalnej społeczności. To wnioski oczywiste, niewymagające głębszych badań. O takie postarali się natomiast inicjatorzy projektu, realizując jego część naukowo-analityczną w dniu 20 kwietnia.

NA CZYM POLEGA BADANIE?

Zanim zaprezentujemy ogólne wyniki, warto wspomnieć pokrótce o zastosowanej metodzie badawczej. Grupa kilkunastu wyselekcjonowanych osób miała za zadanie pochylić się nad dwoma kluczowymi pytaniami:

– Jakie są plusy Dynowa, jako miejsca do realizacji pasji?”
– „Jakie są minusy Dynowa, jako miejsca do realizacji pasji?”

Efekt prac i późniejszej debaty uczestników badania może być interesujący dla osób zainteresowanych nie tylko życiem społecznym Dynowa, ale i myśleniem o jego przyszłości. Poznajmy więc wnioski, które wykrystalizowały się podczas wspomnianego spotkania – tym bardziej, że wiele odpowiedzi na zadane pytania bardzo często powtarzały się. Co oznacza, że wynik badania możemy uznać za wiarygodny. Metoda została opracowana i opisana przez Piotra Pawliszcze, a badania przeprowadzone przez Olgę Solarz.

PIĘKNA OKOLICA I WARTOŚCIOWI LUDZIE

Z badań wynika, że ogromny wpływ na możliwości mieszkańców miasta ma jego położenie geograficzne. Uczestnicy zwrócili uwagę na inspirujące piękno otaczającej przyrody, a przede wszystkim ogromny potencjał rekreacyjno-turystyczny Sanu. Rzeka i jej malownicza dolina wymieniana była często jako wyjątkowo stymulujący bodziec do powstawania i realizacji pasji – co oznacza, że ten potencjał jest wart jest większego wykorzystania. Niewątpliwym atutem jest również istnienie szkół średnich, a przede wszystkim szkoły muzycznej – z pewnością przytakną tu osoby starsze, które niegdyś mierzyły się z regularnymi wyjazdami poza dom rodzinny już w bardzo młodym wieku. Do plusów zaliczono również wielokulturową spuściznę regionu oraz szacunek do tradycji. O potencjale stricte ludzkim można było już przekonać się podczas realizacji programu „Dynów – Ludzie z Pasją”, który zwrócił uwagę na ogromną ilość pasjonatów i ludzi o potrzebach społecznikowskich, działających nierzadko pozainstytucjonalnie, korzystających przy okazji z dobrych chęci i wsparcia innych osób.

ABY NIE BYŁO ZBYT KOLOROWO…

O dobrodziejstwach płynących z wyjątkowego położenia miasta, jego dorobku kulturowego oraz potencjału ludzkiego, czyta się z pewnością przyjemnie. Plusy nie mogą jednak przysłonić wielu minusów, stojących na przeszkodzie do samorozwoju mieszkańców w interesujących ich kierunkach. Najczęściej przewijającym się wątkiem jest niewątpliwie deficyt miejsc spotkań – mowa tu o placówkach rozrywkowo-kulturalnych, z których wyraźnie przebija się brak kina oraz basenu. Dodatkową bolączką jest brak odpowiedniej bazy noclegowej, ograniczającej możliwość organizacji większych wydarzeń. Wspomina się również o niedowartościowaniu potencjału takiej placówki, jak Miejski Ośrodek Kultury, mierzącej się z problemami infrastrukturalnymi. Co ciekawe, według uczestników spotkania panuje zgodność w przypadku oceny rozdziału na gminę miejską i wiejską. Jest on uznany za kompletnie nieuzasadniony i utrudniający efektywność działań oraz współpracę.

CZY WIELKOŚĆ MIASTA MA ZNACZENIE?

Najbardziej niejednoznacznej odpowiedzi dostarczyło pytanie o charakter kilkutysięcznego miasta, jakim jest Dynów – dyskutanci byli w stanie wskazać zarówno plusy, jak i minusy funkcjonowania w takiej społeczności. Deficyt anonimowości i bliskie więzi międzyludzkie gwarantują mieszkańcom spore poczucie bezpieczeństwa – zdecydowanie większe, niż w wielkich aglomeracjach miejskich. Za niepodważalny atut uznano również dbałość o tradycję, co bezpośrednio przekłada się na ciągłość pokoleniową i mocną tożsamość w skali regionalnej. Ten kij ma jednak dwa końce – bo za sporą barierę uczestnicy badań uznali pewną kontestację ponadprzeciętnej aktywności społecznej, która nierzadko uznawana jest za dziwactwo. Zdarza się więc, że ludzie twórczy i kreatywni zderzają się z niezrozumieniem, czego konsekwencją jest strach przed ujawnieniem pasji przed szerszą grupą odbiorców. Dochodzi do tego również stan stuporu, zamrożenia, niewiary w to, że własnym sumptem, bez konkretnego wsparcia instytucjonalnego, można osiągnąć zamierzony cel.

STYMULATOR POMYSŁÓW

Wygląda na to, że kolejny etap omawianego projektu jest doskonałą odpowiedzią na wspomniane wyżej bolączki. Przeprowadzone badanie stanowi więc niezbędny element badawczy w celu przygotowania dalszej części działań programowych, czyli realizacji oddolnych działań mieszkańców, zogniskowanych wokół ich pasji. Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie mocno liczy, że nowe inicjatywy mieszkańców staną się stymulatorem i dynamem, napędzającym twórczych ludzi do otwartości i aktywności. Jeszcze większej aktywności i otwartości – poprawiłby mnie pewnie każdy, kto zapoznał się już z dotychczasowymi efektami projektu i wie, że Dynów i okolica pełna jest ludzi wyjątkowo twórczych. Pomóżmy im więc działać, pozwólmy rozwinąć skrzydła, a skorzystamy wszyscy!

Artykuł autorstwa Adama Miklasza na podstawie raportu przygotowanego przez Olgę Solarz w kwietniu 2021 r.

Spotkania grupowe w ramach inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją

fot. Daniel Gąsecki

Nasza inicjatywa nabiera tempa, co oznacza, ze przeszliśmy do kolejnego etapu czyli spotkań grupowych.

We wtorek 20 kwietnia spotkaliśmy się w czterech grupach, aby zastanowić się jakie są plusy i minusy rozwijania pasji w naszym miasteczku. Efekty naszej pracy udostępnimy wkrótce.

Spotkanie prowadziła dr Olga Solarz, a pracowaliśmy metodą „rewers” – „awers”. Króciutko ją przedstawimy.

METODA „AWERS-REWERS” jest techniką diagnostyczną, mającą na celu zbadać konkretny problem/zagadnienie.

Opis wykonania: Kilkunastu uczestników, którzy mają do czynienia z danym problem/zagadnieniem dzieli się na dwie równe grupy. Pierwsza nazywana jest „rewers” i oznaczana znakiem „+”. Grupa druga nazywana jest „awers” i oznaczana znakiem „-„

Najpierw obydwie grupy pracują osobno, najlepiej w dwóch osobnych salach. Grupy mają arkusze flipchart przyczepione na ścianie. Jedna osoba z grupy robi na nich notatki. Może zapisywać osoba z zewnątrz, koordynująca działanie, ale lepiej, by robiła to osoba z grupy.

W grupie „rewers” wymienia się tylko pozytywne rzeczy danego zagadnienia/problemu. Osoba notująca numeruje argumenty przemawiające na korzyść omawianego problemu i zapisuje je dużymi literami, by było widać z daleka. Im więcej argumentów na plus, tym lepiej.

Podobnie pracuje grupa „awers”, która zapisuje negatywne aspekty analizowanego zagadnienia/problemu.

Czas trwania pracy w dwóch osobnych grupach, to pół godziny/40 minut.

Następnie należy zrobić piętnaście minut obowiązkowej przerwy.

Po tym w dużej sali wiesza się wszystkie arkusze obok siebie. Przy czym z lewej minusy i metr dalej z prawej plusy. Obydwa zbiory nie powinny się stykać. Zaczyna się debata.

Omawiania rozpoczyna się od minusów. Prezentuje się wyniki grupy awersowej i powinna robić to osoba, która zapisywała. Najpierw czyta wszystkie argumenty, nie komentując ich, czyli odczytuje całą listę od góry do dołu. Następnie czyta jeszcze raz, ale po każdym puncie komentuje dany wpis i prosi o komentarz grupę przeciwną, w tym przypadku rewersową.

Grupa dodatnia ma za zadanie zrobić wszystko, by wykazać, że dany argument nie jest zasadny, obalić go, przytoczyć kontrargument. Tworzy się w ten sposób kontrolowany spór. Osoba czytająca nie musi omawiać każdego punktu, może wybrać kilka najistotniejszych (pięć-siedem ze względu na ograniczony czas). Zadaniem osoby moderującej jest zachęcanie do dyskusji. Część wspólna trwa około czterdziestu minut.

Istotnie jest, by na koniec nie wyciągać wniosków, nie robić podsumowań, nie stawiać diagnoz, jedynie podziękować uczestnikom za zaangażowanie, obecność i czas. Dyskusję należy w całości nagrać. Diagnozę konstruuje się na podstawie odczytania całości treści dyskusji.

Technika opracowana przez Piotra Pawliszcze

Ziemia Dynowska regionem pasjonatów!

Realizacja kolejnego etapu projektu „Dynów – Ludzie z Pasją” dobiega właśnie końca. Obserwując efekty działań, można z łatwością wysnuć konkretny i niepodważalny wniosek: Dynów i jego okolice to prawdziwe skupisko pasjonatów! Nie wierzycie? Przeczytajcie, a uwierzycie!

Aż tylu? – zdziwi się pewnie niejedna osoba, która przeglądnie listę osób nominowanych do programu „Dynów – Ludzie z Pasją”. Liczba to imponująca, pamiętajmy jednak, że tych pasjonatów w okolicy jest z pewnością nieco więcej. Zgodnie z założeniami projektu na wspomnianej liście znalazły się osoby nominowane przez innych. Mowa więc o ludziach, których pasja została w jakiś sposób dostrzeżona, doceniona, zauważona przez świat zewnętrzny. Każda pojedyncza historia tych ludzi to fascynująca opowieść o ludzkich marzeniach i ich realizacji. O uporze, konsekwencji, wyrzeczeniach, przełamywaniu tego, co wydaje się niemożliwe, o pokonywaniu własnych słabości.

Okazuje się, że pasja jest wyjątkowo tolerancyjna – nie wyklucza ze względu na pochodzenie, płeć, czy wiek i jej potencjalną ofiarą może być każdy. Wśród nominowanych znalazł się przecież Mieczysław Majka – prawdopodobnie najstarszy paralotniarz na całym Podkarpaciu, Marcin Blama – od ponad pięćdziesięciu lat członek Związku Pszczelarzy w Dynowie, czy też Tomasz Paściak – przez długie sześć dekad parający się filatelistyką. Z drugiej strony pojawiają się wśród nominowanych młodzi ludzie, którzy bardzo wcześnie odkryli swoje pasje. Mowa tu chociażby o Laurze Lach – miłośniczce tańca nowoczesnego, Dominiku Pysiu – najmłodszym ultramaratończyku, czy też nieco tylko starszej Aleksandrze Skubisz – miłośniczce i propagatorce kolarstwa, którą już niebawem będziemy mogli nazywać również pełnoprawną triathlonistką.

            Z pewnością ci, którzy zechcą zapoznać się z opowieściami nominowanych, nie będą narzekać na monotonię – rozstrzał pasji i zainteresowań jest naprawdę imponujący. Warto natomiast zwrócić uwagę na grono szczęściarzy, dla których wykonywana praca jest jednocześnie pasją. Tak jest w przypadku pracującej w Nadleśnictwie Małgorzaty Kaczorowskiej – osoby, która wykonywany zawód idealnie połączyła z fascynacją lasem i miłością do natury. W gronie szczęściarzy znalazł się również Andrzej Dżuła – wieloletni nauczyciel WF i trener piłki ręcznej, Monika Mączyńska – nauczycielka, która przenosi fascynację teatrem do swojej pracy edukacyjnej. Z ogromną przyjemnością chodzę do pracy, ponieważ sprawia mi wiele radości – przekonuje Ewelina Domińczyk, fryzjerka z Bachórza. Polonistka Joanna Duda twierdzi natomiast, że jeśli nie masz do czegoś pasji, nie powinieneś się tym zajmować w ogóle. Zdanie to można uznać za swoiste motto tych, którzy łączą pasję z wykonywaną pracą.

            Leitmotivem, łączącym większość bohaterów jest fakt odkrycia pasji wcześnie, w latach dzieciństwa. Niektóre przypadki – jak pszczelarza Marcina Blamy, kowala Tadeusza Tymowicza, miłośnika starych motocykli Łukasza Kiełbasy – dowodzą, że pasję otrzymać można nawet w genach. Leszek Bułdys zakochał się w książkach jeszcze w czasach szkolnych, Oskar Kaniuczak pierwszy puchar w wędkarstwie zdobył mając zaledwie cztery lata. Są jednak tacy, którym późne odkrycie swojej pasji nie przeszkodziło w jej intensywnej realizacji. Zofię Marszałek wieloletnia fascynacja przyrodą pchnęła do potrzeby uwieczniania jej na przepięknych fotografiach. Zdzisława Sarnickiego miłością do motocykli zaraził kolega całkiem niedawno, bo sześć lat temu. Zarówno Tadeusz Pindyk, jak i Ewa Czyżowska stopniowo dojrzewali do twórczości w – kolejno – rzeźbie w drewnie i rękodzielnictwie. Natomiast przykład Janusza Szeremety, miłośnika kultury kozackiej, dowodzi, że odkrycie pasji może całkowicie zmienić dotychczasowe życie. Pamiętajcie więc i traktujcie to zdanie jako zachętę: pasją zarazić się można w każdej chwili!

Nie do przecenienia jest również wpływ pasjonatów na otaczający ich świat – o czym nie trzeba przekonywać Marka Siekańca, który już od czterdziestu lat oddaje krew, co jest chyba najbardziej jaskrawym przykładem bezinteresownej pomocy innym. Aktywność naszych bohaterów dowodzi, że pasją warto się dzielić. Stosując korporacyjną nowomowę, osoby te są często trendsetterami, które pobudzają, ożywiają tkankę społeczną, inspirując do działania innych. W gronie nominowanych znaleźć można takich podręcznikowych społeczników. Być społecznikiem, to chcieć zrobić coś dla społeczeństwa. Nie czekać, aż ktoś inny zrobi. Nie jest to praca zarobkowa, to wynika z własnej chęci – tak swoją aktywność definiuje Adam Wandas, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartkówce. Mam jakąś ogromną potrzebę działania, zrobienia czegoś dla innych. Mówią mi, że jestem pracoholikiem, że nie usiedzę, żeby czegoś nie robić. A ja po prostu lubię organizować sobie czas i jeśli coś mnie pasjonuje, to po prostu wchodzę w to. I działam – wtóruje Wiesław Hadam, człowiek tylu pasji, że wymienienie ich zaburzyłoby całkowicie kompozycję tego tekstu. Przede wszystkim utwierdziłam się, że moje działania wpływały na wieloaspektowy rozwój młodzieży, a to oczywiście cieszy najbardziej! – dodaje wspomniana wyżej Monika Mączyńska.

            Pielęgnowanie pasji jest z pewnością aktem rzeźbienia charakterów. W tej kwestii nie ma z pewnością żadnych wątpliwości Karol Kuś, miłośnik kolarstwa ekstremalnego, który – zanim własnym sumptem wybudował własny tor – regularnie pakował się z rowerem do autobusu, żeby poćwiczyć w rzeszowskim Dirt Parku. Wytrwałość – tę cechę, jako niezbędną do skutecznej realizacji pasji wskazuje Ewa Hadam, niezrównana społeczniczka i miłośniczka sportów ekstremalnych. Cierpliwości nauczyło Oskara Kaniuczaka wędkarstwo, a Daniela Gąseckiego fotografia. Tadeusz Jurasiński, kościelny z Dynowa, wspomina o pokorze. Jestem bardziej otwarty na różnorodność – przekonuje tymczasem Paweł Pyrcz, podróżnik. Tekst więc należy chyba zakończyć niby banalną, lecz tak prawdziwą pointą: pasja nie tylko urozmaica życia, lecz zarazem uszlachetnia każdego człowieka!

Autor: Adam Miklasz

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury  Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2021. Pełna nazwa projektu to: Diagnoza „Pasja (D-O-M)”: Działanie, Odkrywanie, Motywowanie

Kolejna grupa nominowanych do inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją

Pasję można pielęgnować na wiele sposobów i z pewnością nie wypada kategoryzować ich na lepsze i gorsze. Jednak z perspektywy społeczności lokalnej, najbardziej zacną postawą jest chęć dzielenia się z innymi tym, co się kocha.
Taką postawę mają wszystkie osoby, które zgodziły się wziąć udział w naszej inicjatywie. To ponad 30 osób. Przypominamy, że to mieszkańcy miasta i gminy Dynów o tym zadecydowali i dlatego im również należą się podziękowania. Poznajmy kolejne 17 osób nominowanych do inicjatywy Ludzie z Pasją.

Nominowani:
1. Aleksandra Skubisz (sport/ propagowanie kolarstwa)
2. Dominik Pyś (sport/ zawodnik drużyny seniorów i juniorów Dynovii, najmłodszy ultramaratończyk w Dynowie)
3. Ewa Hadam (sport ekstremalny, nauczyciel z powołaniem, społeczniczka)
4. Karol Kuś (ekstremalna jazda na rowerze, Dirt Podgórska)
5. Oskar Kaniuczak (wędkarstwo muchowe)
6. Monika Mączyńska (zamiłowanie do pracy teatralnej, w tym z młodzieżą „Dynowskie Sobótki”)
7. Wiesław Hadam (żeglarz, działkowiec, wieloletnia współpraca ze stowarzyszeniem De-Nowo przy realizacji scenografii do widowisk teatralnych)
8. Małgorzata Kaczorowska (kocha las i przyrodę, prowadzi działalność edukacyjną w tym zakresie/ Nadleśnictwo Dynów)
9. Marcin Blama (pszczelarz z Dąbrówki Starzeńskiej, kocha przyrodę)
10. Mieczysław Majka (paralotniarstwo, jeden z pierwszych paralotniarzy w Dynowie)
11. Lesław Bułdys (uwielbia czytać książki, ma ogromną wiedzę na wiele tematów)
12. Ewa Czyżowska (Pracownia „Wierzbinowe cuda”, rękodzielnictwo)
13. Piotr Pyrcz (podróżnik, społecznik, jeden z redaktorów lokalnej gazety „Dynowinka”)
14. Marek Siekaniec (Zasłużony Honorowy Dawca Krwi ponad 40 lat, odznaczony odznaką „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” przez Ministra Zdrowia w 2017 r.)
15. Andrzej Dżuła (trener piłki ręcznej dziewcząt przy Szkole Podstawowej nr 1 w Dynowie, wcześniej Zespole Szkół; trener MKS/ Międzyszkolnego Klubu Sportowego)
16. Adam Wandas (Prezes OSP Barkówka, społecznik)
17. Mieczysław Wojtowicz (pomysłodawca imprezy „spływ dupną krypą Dąbrówka Starzeńska – Dynów” z zakończeniem wielodniowego „Fader Camp” odbywającej się w latach 2006-2010)

Zobacz zdjęcia nominowanych osób – Galeria

Wiele odcieni pasji

Pasja – czyli wielkie zamiłowanie do czegoś. Tak brzmi encyklopedyczna definicja tego słowa i jak to z encyklopedycznymi definicjami bywa, jest zwięzła, ogólnikowa i wymagająca rozwinięcia. Ten ciąg niepozornych pięciu liter, jest tak naprawdę wyjątkowo pojemny i mieści się w nim tysiące przeróżnych aktywności. Realizowanych czasem od wielkiego dzwonu, niekiedy w czasie wolnym, a nierzadko poprzez całe zawodowe życie pasjonata.

               Dzięki inicjatywie „Dynów – Ludzie z Pasją”, realizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie, możemy zauważyć wiele odcieni tego, co słownik języka polskiego określił zwięźle jako ‘wielkie zamiłowanie do czegoś’. Na blogu oraz oficjalnym fanpage’u projektu opublikowano serię kolejnych pięciu filmów, w których główne role odgrywają przyjaciele inicjatywy „Dynów – Ludzie z Pasją”. Widzowie z pewnością dadzą porwać się tym opowieściom o długiej życiowej wędrówce, jaką przemierzyli bohaterowie. Na jej starcie pojawiła się właśnie prawdziwa pasja, którą realizowali tak konsekwentnie, że w efekcie stała się ona sposobem na ich życie. I sprawiła, że obecnie są osobami rozpoznawalnymi, cenionymi, szanowanymi, mającymi ogromny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość.

               O kim mowa? Wspomniane filmy przybliżą nam postać Krystyny Dżuły – prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dynowie, pasjonatki teatru i harcerstwa, Andrzeja Sowy – mistrza tradycji, kierownika Młodzieżowej Kapeli Ludowej „Pogórzanie”. Pojawi się również Grażyna Malawska – dyrektor domu kultury w Dynowie w latach 1997-2008, Tadeusz Podulka – kapelmistrz Orkiestry Dętej przy OSP w Dynowie oraz Antoni Dżuła – założyciel i lider kapeli „Tońko”. Każda z proponowanych historii jest wyjątkowa i unikatowa, jednak czujny widz dostrzeże z pewnością kilka punktów wspólnych, łączących naszych bohaterów.

Nie ma odpowiedniego wieku na pasje. Ja do końcu życia będę miał swoją pasję, swoją muzykę, swój saksofon – przekonuje Tadeusz Podulka i z pewnością ma rację. Jednak występujące w filmach osoby miały szczęście złapać bakcyla już w bardzo młodym wieku. Krystyna Dżuła, Andrzej Sowa i Antoni Dżuła wspominają, że to właśnie tradycje, pielęgnowane w domu rodzinnym, miały niebagatelny wpływ na ich wybory życiowe. Konsekwencja w realizowaniu i pielęgnowaniu zainteresowań sprawiła, że w przypadku wszystkich bohaterów, zdeterminowała ona ich wybory zawodowe. Praca była moją pasją! – stwierdza Grażyna Malawska. Warto i trzeba mieć pasję! Jeżeli marzenia połączy się z pracą, to jest to coś wspaniałego! – wtóruje Antoni Dżuła. Tę opinię podzielają również pozostali przyjaciele projektu – jednak nie jest to wcale jedyna rzecz, która ich łączy.

               Pasje można pielęgnować na wiele sposobów i z pewnością nie wypada kategoryzować ich na lepsze i gorsze. Jednak, z perspektywy społeczności lokalnej, najbardziej zacną postawą jest chęć dzielenia się z innymi tym, co się kocha. Taką potrzebę mieli wszyscy bohaterowie zrealizowanych filmów, co miało ogromny wpływ na otoczenie. „Sokół”, „Tońko”, „Pogórzanie”, Orkiestra Dęta przy OSP, Dom Kultury, teatry, zespoły, organizacje, zrzeszenia – wyobraźmy sobie, jak uboższy byłby nasz lokalny świat bez tych instytucji! Warto przypominać, że powstały one i funkcjonują dalej właśnie dzięki zaangażowaniu pojedynczych jednostek. Co najważniejsze, jednostki te były w stanie zarazić swą pasją kolejne osoby, a nawet pokolenia. Pasja wypełnia życie, czyni życie ciekawszym – przekonuje Krystyna Dżuła. Dla mnie to wielki zaszczyt, że młodzież tak wchłonęła muzykę – dodaje Andrzej Sowa, podkreślając przy tym, że nie tylko pielęgnowanie pasji, ale też jej pozytywny wpływ na otoczenie może dostarczyć wiele satysfakcji.

               Prezentowane osoby odniosły wielki sukces, przekładając swoją pasję na otaczającą ich rzeczywistość. Tropem przyjaciół inicjatywy podąża konsekwentnie grono pasjonatów, nominowanych przez mieszkańców miasta i gminy Dynów. Już niebawem, dzięki programowi „Dynów – Ludzie z Pasją”, będzie można poznać ich bliżej! Nie ma najmniejszych wątpliwości, że warto wspierać i promować podobne wydarzenia, mają one bowiem ogromny wpływ na aktywizację społeczności lokalnej. Algorytm jest prosty: im więcej takich inicjatyw – tym więcej osób, odkrywających swe talenty przed światem. Im więcej takich osób – tym życie mieszkańców regionu staje się bardziej barwne i ciekawe.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury  Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2021. Pełna nazwa projektu to: Diagnoza „Pasja (D-O-M)”: Działanie, Odkrywanie, Motywowanie.

Rozmowy z Przyjaciółmi inicjatywy znajdziecie tutaj:   Przyjaciele inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją

Zapraszamy do polubienia strony na FB: Strona FB

Śledź nasz hasztag #DynowLudziePasja 

Tekst: Adam Miklasz

Przyjaciele inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją: Krystyna Dżuła

Prezentujemy kolejny wywiad z cyklu przyjaciele inicjatywy „Ludzie z Pasją” – z panią Krystyną Dżułą – Przezeską Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dynowie.
Po wysłuchaniu wywiadu jedno jest pewne: wyjątkowe pasje pani Krystyny m.in. zamiłowanie do literatury, teatru i działalności społecznej opierają się na wartości wyniesionej z harcerstwa, o której sama mówi następująco: „dane komuś słowo, że coś zrobię, jest ważniejsze od własnych słabości”.

Nominowani do inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją

Przedstawiamy Państwu część osób nominowanych do naszej inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją. Przypominamy, że do dnia 17 marca mieszkańcy miasta i gminy Dynów mogli zgłaszać ludzi, którzy swoimi zainteresowaniami lub ciekawym podejściem do życia inspirują innych do działania. Sprawiają, że się uśmiechamy. Po prostu KOCHAJĄ TO CO ROBIĄ!

Do inicjatywy zgłoszonych zostało ponad 30 osób (wkrótce druga część rozmów podczas których poznamy kolejne osoby).

Pierwsza wyjątkowa trzynastka:
1. Janusz Szeremeta (kultura kozacka, sztuki walki)
2. Joanna Duda (polonistka)
3. Laura Lech (taniec nowoczesny)
4. Daniel Gąsecki (fotografia)
5. Tadeusz Tymowicz (kowalstwo)
6. Tadeusz Pindyk (rzeźbienie w drewnie)
7. Tadeusz Jurasiński (kościelny)
8. Zofia Marszałek (fotografia zwierząt) – Ulanica
9. Jerzy Wolański (stolarka, przedmioty użytkowe w drewnie)
10. Zdzisław Sarnicki (renowacja starych motocykli)
11. Ewelina Domińczyk (fryzjerstwo/ pasja zawód) – Bachórz
12. Tomasz Paściak (filatelistyka) – Bachórz
13. Łukasz Kiełbasa (renowacja starych motocykli)

Zobacz zdjęcia nominowanych osób – Galeria

W jaki sposób będziemy opowiadać o osobach nominowanych, a dzięki ich pasji poszukiwać pomysłów na ciekawe inicjatywy?
Już odpowiadamy!
1. Każdej z osób stworzymy wyjątkowy profil na naszym blogu na podstawie indywidulanych wywiadów, w tym video.
Wszystkim pasjonatom zadajemy te same pytania. Oto niektóre z nich:
– Od czego się to zaczęło, czy ktoś Panią/Pana wspierał?
– Jakie były największe trudności?
– Co dzięki tej pasji Pani/Pan zyskała, odkryła dla siebie, a może w sobie?
– Czy chciałaby Pani/Pan podzielić się swoją pasją publicznie, opowiedzieć o tym?
– Czy ma Pani/Pan jakiś pomysł na inicjatywę z innymi?
– Czy chciałaby Pani/Pan otrzymać jakieś wsparcie ze strony domu kultury?

2. Zorganizujemy spotkania na terenie czterech osiedli mieszkaniowych w Dynowie, aby poznać pomysły na wspólne działania wokół pasji ich mieszkańców. I wówczas będziemy w połowie naszych działań….c.d.n

Rozmowy przeprowadziła Olga Solarz.

Fot. Daniel Gąsecki

Pasją warto się dzielić!

Każda społeczność ma w swoim gronie ludzi nietuzinkowych. Takich, dzięki którym życie ogółu staje się bardziej barwne, kolorowe, atrakcyjne. Często bywają dla innych inspiracją, nierzadko zdobywają podziw swoją bezinteresowną pomocą innym, zawsze mają pozytywny wpływ na otoczenie. „Dynów – Ludzie z Pasją”. Nazwa projektu doskonale definiuje to, co łączy wyżej wymienionych. Bo właśnie życiowa pasja jest tym motorem, który napędza wyjątkowych ludzi do działania. Pomysłodawcy inicjatywy doszli do słusznego wniosku, że warto przyjrzeć się tym bohaterom z bliska. W sieci dostępnych jest już pięć filmów, opowiadających o wyjątkowych
i ciekawych postaciach Ziemi Dynowskiej.

            Widzowie wspomnianych filmów nie będą mogli narzekać na monotonię. Poznajemy bowiem sylwetki osób o bardzo zróżnicowanych pasjach, reprezentujących ponadto kilka pokoleń mieszkańców Dynowa i okolic. Pojawi się Marek Pyś – znany aktor filmowy, serialowy i teatralny, Andrzej Kędzierski – człowiek, który już od 40 lat z powodzeniem prowadzi chód „Akord”. Nie braknie również Artura Szczutka i Jacka Stochmala z Harty – dżentelmenów, którzy jak mało kto zasłużyli na tytuł podręcznikowych społeczników. Poznamy także Marię Wiśniowską, Romana Bielca oraz Janusza Kędzierskiego, czyli muzyków Kapeli Ludowej „Dynowianie”. Młodszą generację reprezentuje Łukasz Domin – człowiek, który sprawił, że Dynów stał się nagle jednym z najbardziej rozbieganych miast w Polsce. Naszych bohaterów tylko pozornie wiele dzieli. Łączy natomiast właśnie pasja – choć nie tylko!

            Z wypowiedzi bohaterów bardzo łatwo można wychwycić ogromną potrzebę dzielenia się swoimi zainteresowaniami ze światem. Ponadto zaś troskę o miejscową społeczność, o los kolejnych pokoleń. Widać to po efektach ich działań. Prawdziwe szczęście składa się z tysiąca drobiazgów życia codziennego – twierdzi Andrzej Kędzierski i dodaje. Tysiące młodzieży, z którą miałem przyjemność pracować, to takie elemenciki, które stanowią całość mojej pasji muzycznej. Niektóre brylanty, ku ogromnej satysfakcji pedagoga, wypłynęły na szerokie wody i zachwycają teraz talentem wysmakowaną publiczność na całym świecie. Tak jak wybitny śpiewak operowy Paweł Skałuba oraz Grzegorz Rogut, tenor, solista Filharmonii Częstochowskiej. O efekcie kuli śniegowej wspomina Łukasz Domin: „Zaczynaliśmy w 2012 roku od biegów, na które przychodziło kilkanaście osób. Z czasem zaczęło się tych osób pojawiać więcej. Jedna zaszczepiała drugą tą pasją.” Warto porównać początki z Biegiem Mikołajkowym, organizowanym w 2019 roku. Wzięło w nim udział aż 1001 uczestników, co jest najlepszym dowodem na to, że „efekt Domina” zadziałał!

            Wszyscy bohaterowie są przekonani, że pasja, którą dzielą się z otoczeniem, zakiełkuje w przyszłości. Wierzę w to, że młode pokolenie będzie korzystać z naszych doświadczeń, naszych błędów… – uważa Jacek Stochmal. Muzyka to powołanie. A powołanie tkwi w tym pokoleniu, młodzi, dzieci, oni przyjdą za nami! – przekonuje Maria Wiśniowska z Kapeli Ludowej „Dynowianie”.

            Po wysłuchaniu opowieści naszych bohaterów nasuwa się jeden wniosek. Warto mieć pasję, lecz największą cnotą jest dzielenie się nią z innymi. Zachęcam wszystkich do tego, żeby szukali. Trzeba znaleźć tę pasję! – apeluje Marek Pyś, natomiast Łukasz Domin dodaje: Są ludzie, którzy nie ujawniają się z pasją, (…) znam takich ludzi, którzy mają wspaniałe pasje, ale pracują w ukryciu. Pokazujcie wszyscy wasze pasje, nie wstydźcie się!

            Wydaje się, że apel Domina jest najtrafniejszym podsumowaniem serii filmów o ciekawych osobistościach Ziemi Dynowskiej.

Autor tekstu: Adam Miklasz

Rozmowy z Przyjaciółmi inicjatywy znajdziecie tutaj – Przyjaciele inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją

Zapraszamy do polubienia: Strona FB

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury  Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2021. Pełna nazwa projektu to: Diagnoza „Pasja (D-O-M)”: Działanie, Odkrywanie, Motywowanie

Przyjaciele inicjatywy Ludzie z Pasją: Kapela Ludowa „Dynowianie”.

Kolejni Przyjaciele inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją to Kapela Ludowa „Dynowianie”, która w 2020 roku obchodziła swój jubileusz 20-lecia działalności artystycznej.Posłuchajcie o ich pasji do muzyki ludowej.
A może Ty znasz osoby z pasją? Jeśli tak zgłoś je do naszego projektu.

👇

Co trzeba zrobić ?
1. Znajdź osobę z pasją i zgłoś ją do naszej inicjatywy
2. Zapoznaj się z regulaminem: http://ludziezpasja.idynow.pl/regulamin
3. Wypełnij formularz Otwarte Nominacje na Ludzi z Pasją: http://ludziezpasja.idynow.pl/formularz
4. Wyślij do nas swoje zgłoszenie do dnia 17 marca, do godz. 15.00 (środa)
5. Polub naszą stronę na FB https://www.facebook.com/DynowLudziezPasja

Produkcja: WidziszTo.com

Przyjaciele inicjatywy Ludzie z Pasją: Andrzej Kędzierski

Kolejny Przyjaciel inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją to Pan Andrzej Kędzierski, który opowiada o pasji do muzyki i działalności prowadzonego przez siebie chóru „Akord”. A może Ty znasz osoby z pasją? Jeśli tak zgłoś je do naszego projektu.

👇

Co trzeba zrobić ?
1. Znajdź osobę z pasją i zgłoś ją do naszej inicjatywy
2. Zapoznaj się z regulaminem: http://ludziezpasja.idynow.pl/regulamin
3. Wypełnij formularz Otwarte Nominacje na Ludzi z Pasją: http://ludziezpasja.idynow.pl/formularz
4. Wyślij do nas swoje zgłoszenie do dnia 17 marca, do godz. 15.00
5. Polub naszą stronę na FB https://www.facebook.com/DynowLudziezPasja

Produkcja: WidziszTo.com

Zgłoś się do inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją

Przedłużamy termin zgłoszeń do inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją do środy 17 marca 2021 w krótkim materiale filmowym (dżingiel) pochodzącym z rozmowy z Łukaszem Dominem, który zachęca do wzięcia udziału w inicjatywie.Na pewno znasz kogoś z terenu Dynowszczyzny (miasto i gmina Dynów), o kim można powiedzieć „człowiek z pasją”. Czy to osoby, które przyciągają, które chce się naśladować i czy takie, które działają po cichu, w ukryciu, nawet mimo przeciwności, nie szukając poklasku. Takich ludzi właśnie szukamy! A Ty możesz łatwo pomóc nam i tej osobie zgłaszając ją/jego do naszej inicjatywy!

Co trzeba zrobić ?
1. Znajdź osobę z pasją i zgłoś ją do naszej inicjatywy
2. Zapoznaj się z regulaminem: http://ludziezpasja.idynow.pl/regulamin
3. Wypełnij formularz Otwarte Nominacje na Ludzi z Pasją: http://ludziezpasja.idynow.pl/formularz
4. Wyślij do nas swoje zgłoszenie (uwaga do dnia 18 marca, do godz. 15.00)
5. Polub naszą stronę na FB https://www.facebook.com/DynowLudziezPasja

Produkcja: WidziszTo.com

Łukasz Domin zaprasza do wzięcia udziału w inicjatywie : Dynów – Ludzie z Pasją

Sport, aktywność ruchowa, pomaganie przez bieganie, efekt domina o tym wszystkim opowiada Przyjaciel inicjatywy Ludzie z Pasją – Łukasz Domin, który zachęca do zgłaszania się do projektu

👇

Co trzeba zrobić ?
1. Znajdź osobę z pasją i zgłoś ją do naszej inicjatywy
2. Zapoznaj się z regulaminem: http://ludziezpasja.idynow.pl/regulamin
3. Wypełnij formularz Otwarte Nominacje na Ludzi z Pasją: http://ludziezpasja.idynow.pl/formularz
4. Wyślij do nas swoje zgłoszenie (uwaga do dnia 17 marca, do godz. 15.00)
5. Więcej informacji na stronie: http://ludziezpasja.idynow.pl
6. Polub naszą stronę na FB https://www.facebook.com/DynowLudziezPasja

Produkcja: WidziszTo.com

Przyjaciele inicjatywy Ludzie z Pasją: Artur Szczutek i Jacek Stochmal.

Poszukujemy Ludzi z Pasją.

Z pomocą przychodzą nam Przyjaciele inicjatywy – wyjątkowi, znani i lubiani mieszkańcy Dynowszczyzny. Kolejnymi osobami są Artur Szczutek i Jacek Stochmal.

Włącz się i TY!

👇

Co trzeba zrobić ?

1. Znajdź osobę z pasją i zgłoś ją do naszej inicjatywy
2. Zapoznaj się z regulaminem: http://ludziezpasja.idynow.pl/regulamin
3. Wypełnij formularz Otwarte Nominacje na Ludzi z Pasją: http://ludziezpasja.idynow.pl/formularz
4. Wyślij do nas swoje zgłoszenie do dnia 17 marca, do godz. 15.00
5. Polub naszą stronę na FB https://www.facebook.com/DynowLudziezPasja

Marek Pyś zaprasza do poszukiwania pasji w swoim życiu.


Poszukujemy Ludzi z Pasją.

Z pomocą przychodzą nam Przyjaciele inicjatywy – wyjątkowi, znani i lubiani mieszkańcy Dynowszczyzny. Pierwszą osobą jest pan Marek Pyś.
Dziękujemy z całego serducha.

Włącz się i TY!

👇

Co trzeba zrobić ?

1. Znajdź osobę z pasją i zgłoś ją do naszej inicjatywy
2. Zapoznaj się z regulaminem: http://ludziezpasja.idynow.pl/regulamin
3. Wypełnij formularz Otwarte Nominacje na Ludzi z Pasją: http://ludziezpasja.idynow.pl/formularz
4. Wyślij do nas swoje zgłoszenie do dnia 13 marca, do godz. 15.00
5. Polub naszą stronę na FB https://www.facebook.com/DynowLudziezPasja

Weź udział w otwartych nominacjach na „Ludzi z Pasją”

Obraz Dynowa i jego okolic jest zależny od perspektywy oglądającego.
Dla osób, które nigdy tu nie były, jest to po prostu jedna z miliona kropek na wielkiej mapie świata.
Dla tych, którym przyszło tu dorastać i żyć, jest to niewątpliwie miejsce szczególne. Takie, które darzy się największym sentymentem.
Jeszcze inaczej postrzegają Dynowszczyznę ci, którzy przypatrują jej się wnikliwie. Według nich, największą wartością Dynowa i okolic są ludzie, którzy tu mieszkają.

Dynów jest bowiem kuferkiem pełnym ludzi z ciekawymi i niebanalnymi pasjami. Postanowiliśmy więc, w ramach projektu „Dynów-Ludzie z pasją” ten kuferek otworzyć! Niech ci, dla których Dynowszczyzna jest jedynie kropką na mapie, dowiedzą  się o nas więcej! Niech ci, którzy tu dorastają i żyją, poczują dumę z interesujących mieszkańców swojego regionu!

Jeżeli więc zajmujesz się czymś interesującym, albo znasz ciekawego, niebanalnego człowieka – daj nam znać! Pamiętaj – pasją nie musi być wcale latanie samolotem, czy występy w rajdach samochodowych. Pasja to przecież spędzanie wolnego czasu w sposób niestandardowy. Reperujesz stare motocykle? Zajmujesz się uprawą egzotycznych ziół? Jesteś mistrzem parzenia kawy? Być może wydaje Ci się to zwykłe i codzienne, ale uwierz: Twoja pasja z pewnością jest interesująca! A dzięki projektowi „Dynów – ludzie z pasją” będziesz mógł podzielić się nią ze światem, stać się inspiracją dla innych.

Chyba warto, prawda? Spotkajmy się więc!