Wiele odcieni pasji

Pasja – czyli wielkie zamiłowanie do czegoś. Tak brzmi encyklopedyczna definicja tego słowa i jak to z encyklopedycznymi definicjami bywa, jest zwięzła, ogólnikowa i wymagająca rozwinięcia. Ten ciąg niepozornych pięciu liter, jest tak naprawdę wyjątkowo pojemny i mieści się w nim tysiące przeróżnych aktywności. Realizowanych czasem od wielkiego dzwonu, niekiedy w czasie wolnym, a nierzadko poprzez całe zawodowe życie pasjonata.

               Dzięki inicjatywie „Dynów – Ludzie z Pasją”, realizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie, możemy zauważyć wiele odcieni tego, co słownik języka polskiego określił zwięźle jako ‘wielkie zamiłowanie do czegoś’. Na blogu oraz oficjalnym fanpage’u projektu opublikowano serię kolejnych pięciu filmów, w których główne role odgrywają przyjaciele inicjatywy „Dynów – Ludzie z Pasją”. Widzowie z pewnością dadzą porwać się tym opowieściom o długiej życiowej wędrówce, jaką przemierzyli bohaterowie. Na jej starcie pojawiła się właśnie prawdziwa pasja, którą realizowali tak konsekwentnie, że w efekcie stała się ona sposobem na ich życie. I sprawiła, że obecnie są osobami rozpoznawalnymi, cenionymi, szanowanymi, mającymi ogromny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość.

               O kim mowa? Wspomniane filmy przybliżą nam postać Krystyny Dżuły – prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dynowie, pasjonatki teatru i harcerstwa, Andrzeja Sowy – mistrza tradycji, kierownika Młodzieżowej Kapeli Ludowej „Pogórzanie”. Pojawi się również Grażyna Malawska – dyrektor domu kultury w Dynowie w latach 1997-2008, Tadeusz Podulka – kapelmistrz Orkiestry Dętej przy OSP w Dynowie oraz Antoni Dżuła – założyciel i lider kapeli „Tońko”. Każda z proponowanych historii jest wyjątkowa i unikatowa, jednak czujny widz dostrzeże z pewnością kilka punktów wspólnych, łączących naszych bohaterów.

Nie ma odpowiedniego wieku na pasje. Ja do końcu życia będę miał swoją pasję, swoją muzykę, swój saksofon – przekonuje Tadeusz Podulka i z pewnością ma rację. Jednak występujące w filmach osoby miały szczęście złapać bakcyla już w bardzo młodym wieku. Krystyna Dżuła, Andrzej Sowa i Antoni Dżuła wspominają, że to właśnie tradycje, pielęgnowane w domu rodzinnym, miały niebagatelny wpływ na ich wybory życiowe. Konsekwencja w realizowaniu i pielęgnowaniu zainteresowań sprawiła, że w przypadku wszystkich bohaterów, zdeterminowała ona ich wybory zawodowe. Praca była moją pasją! – stwierdza Grażyna Malawska. Warto i trzeba mieć pasję! Jeżeli marzenia połączy się z pracą, to jest to coś wspaniałego! – wtóruje Antoni Dżuła. Tę opinię podzielają również pozostali przyjaciele projektu – jednak nie jest to wcale jedyna rzecz, która ich łączy.

               Pasje można pielęgnować na wiele sposobów i z pewnością nie wypada kategoryzować ich na lepsze i gorsze. Jednak, z perspektywy społeczności lokalnej, najbardziej zacną postawą jest chęć dzielenia się z innymi tym, co się kocha. Taką potrzebę mieli wszyscy bohaterowie zrealizowanych filmów, co miało ogromny wpływ na otoczenie. „Sokół”, „Tońko”, „Pogórzanie”, Orkiestra Dęta przy OSP, Dom Kultury, teatry, zespoły, organizacje, zrzeszenia – wyobraźmy sobie, jak uboższy byłby nasz lokalny świat bez tych instytucji! Warto przypominać, że powstały one i funkcjonują dalej właśnie dzięki zaangażowaniu pojedynczych jednostek. Co najważniejsze, jednostki te były w stanie zarazić swą pasją kolejne osoby, a nawet pokolenia. Pasja wypełnia życie, czyni życie ciekawszym – przekonuje Krystyna Dżuła. Dla mnie to wielki zaszczyt, że młodzież tak wchłonęła muzykę – dodaje Andrzej Sowa, podkreślając przy tym, że nie tylko pielęgnowanie pasji, ale też jej pozytywny wpływ na otoczenie może dostarczyć wiele satysfakcji.

               Prezentowane osoby odniosły wielki sukces, przekładając swoją pasję na otaczającą ich rzeczywistość. Tropem przyjaciół inicjatywy podąża konsekwentnie grono pasjonatów, nominowanych przez mieszkańców miasta i gminy Dynów. Już niebawem, dzięki programowi „Dynów – Ludzie z Pasją”, będzie można poznać ich bliżej! Nie ma najmniejszych wątpliwości, że warto wspierać i promować podobne wydarzenia, mają one bowiem ogromny wpływ na aktywizację społeczności lokalnej. Algorytm jest prosty: im więcej takich inicjatyw – tym więcej osób, odkrywających swe talenty przed światem. Im więcej takich osób – tym życie mieszkańców regionu staje się bardziej barwne i ciekawe.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury  Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2021. Pełna nazwa projektu to: Diagnoza „Pasja (D-O-M)”: Działanie, Odkrywanie, Motywowanie.

Rozmowy z Przyjaciółmi inicjatywy znajdziecie tutaj:   Przyjaciele inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją

Zapraszamy do polubienia strony na FB: Strona FB

Śledź nasz hasztag #DynowLudziePasja 

Tekst: Adam Miklasz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *