Tomasz Paściak

Filatelistyka to pasja niesamowita i ciekawa, bo właśnie w znaczkach zapisana jest historia. Nie tylko  Polski, ale i całego świata. Można powiedzieć, że znaczki są niczym encyklopedia o swojej pasji z zacięciem opowiada Tomasz Paściak, filatelista z Bachórza.

PASJA OD NAJMŁODSZYCH LAT

Kolekcjonowaniem znaczków zajmuję się od dziecka, to będzie prawie sześćdziesiąt lat. Już w Szkole Podstawowej interesowała mnie filatelistyka i wtedy zacząłem zbierać znaczki. Najpierw znaczki polskiego wydania,  a później  te, które przychodziły na listach z zagranicy. Z czasem, kiedy przybywało mi  więcej lat i doświadczenia, zapisałem się do Koła Filatelistycznego. Wtedy zacząłem  gromadzić wszystkie znaczki, które w abonamencie wychodziły  w Polsce.

FILATELISTYKA – KIEDYŚ I TERAZ

Dzisiaj młodzi ludzie bardziej interesują się telefonem komórkowym, laptopem, a filatelistyka nie jest już na topie. Znaczkami interesują się jedynie pasjonaci. Głównie ci, którzy zaszczepili się ta pasją w latach wcześniejszych. Obecnie w kole filatelistycznym jest tylko ośmiu członków i są to zazwyczaj ci sami ludzie od lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych. Niestety nie ma młodzieży. A szkoda, bo filatelistyka jest wyjątkowo ciekawa. Wartość znaczków rośnie z roku na rok. Znaczki muszą być odpowiednio przechowywane.  Są znaczki opieczętowane i znaczki czyste, które nie były w obiegu.  Są też znaczki grawerowane, pozłacane, posrebrzane.

SZCZEGÓLNA KOLEKCJA

Od czasu kiedy nasz rodak został papieżem postanowiłem, że będę kolekcjonował wszystkie znaczki związane ze św. Janem Pawłem II. Obecnie istnieje tysiące kolekcji  znaczków  wydanych z Ojcem Świętym. Oprócz znaczków posiadam również specjalny katalog, który wyszedł w Polsce. W tym katalogu są przedstawione poszczególne znaczki ,które wyszły na świecie z papieżem. Znaczków z Ojcem Świętym mam pewnie około pięć tysięcy.

ZAINTERESOWANIE ŚWIATEM

Pasja pobudziła we mnie zainteresowanie światem, teraz do moich pasji zaliczyć można również podróżowanie. Interesuję się geografią świata. Sam już nawet nie wiem ile razy leciałem samolotem. Zwiedziłem Azję, zwiedziłem Amerykę Północną, Południową, Karaiby, Egipt, Izrael. Byłem na wyspie Aruba, wyspie Curaçao –  gdzie pielgrzymował Ojciec Święty i znajduje się tam nawet  jego pomnik.  Przez znaczki zacząłem poznawać świat.

CZY WARTO DZIELIĆ SIĘ PASJĄ?

Wiadomo, że nie zabiorę kolekcji na tamten świat. Mam ogromną wiedzę na temat znaczków i z przyjemnością się nią podzielę. A jest o czym opowiadać, może akurat ktoś złapałby bakcyla? Z pewnością bardzo dużo nauczyłby się o świecie, o Ojcu Świętym. W moim przypadku właśnie od znaczków się zaczęło, znaczki mnie zdopingowały do tego, aby poznawać świat. Lubię kolekcjonować. To mnie bardzo dużo uczy i przypomina mi o moich podróżach. Filatelistyka to jest naprawdę fantastyczna pasja dlatego warto o niej mówić.