Nagrodzone projekty – „Lokalne pasje – realizujmy je razem”.

I PROJEKT

„Wierzbinowe Cuda” – Letnia Kawiarenka Artystyczna

W terminie 30 lipca – 1 sierpnia planowany jest cykl działań artystycznych promujących rękodzieło ludowe wśród mieszkańców Dynowszyzny. Plan jest taki, aby od piątku do niedzieli włącznie zrealizować 4 warsztaty artystyczne tj:
A: plecionkarstwo – wiklina papierowa, prowadzenie Adam Tworzydło;
B: biżuteria karpacka, prowadzenie Ewa Czyżowska i wolontariuszki grupy młodzieżowej „SOS Kulturze”,
C: malowanie pierników we wzory ludowe, prowadzenie Ewa Czyżowska oraz
D: plener malarski dla dzieci, prowadzenie Marzena Paszko. Trzydniowy cykl warsztatów zakończymy w niedzielę 1 sierpnia – wystawą prac uczestników.
Oprócz warsztatów planowane są koncerty muzyki „żywej” oraz seanse filmowe w ramach kina plenerowego. Ponadto obok głównego programu artystycznej kawiarni pojawią się wydarzenia towarzyszące jak: – spotkanie z pasjonatem czytelnictwa, rozmowy o ulubionej książce z dzieciństwa i promowanie czytelnictwa jako wakacyjnej rozrywki; – spotkanie z podróżnikiem i jego wystawa fotografii „opowieści z podróży”; -spotkanie z autorką bloga „Piękno natury – Ulanica” (opowieści przyrodnicze).

II PROJEKT

Wystawa pojazdów zabytkowych „Weterani Szos”

Wydarzenie ma na celu zgromadzić osoby interesujące się zabytkową motoryzacją (motocykle i samochody) oraz nawiązanie nowych kontaktów sprzyjających rozwojowi pasji motoryzacyjnej u mieszkańców Dynowa i okolic. Impreza służy też poznaniu pojazdów zabytkowych pod kątem historycznym.
Wystawa pojazdów zabytkowych „Weterani Szos” to impreza, która odbędzie się 8 sierpnia na ternie Ośrodka „Błękitny San” w Dynowie. Chcemy, aby wzięły w niej udział osoby zainteresowane zabytkową motoryzacją z całego podkarpacia. Przewidujemy, że wystawa będzie trwała od godz. 11.00 do godz. 16.00.
W trakcie trwania imprezy przewidujemy konkursy z nagrodami (dyplomy, „blacha” z identyfikacją wizualną imprezy za I miejsce) oraz prezentację wszystkich motocykli i wywiady z ich właścicielami. Konkursy będą odbywały się w następujących kategoriach:- najciekawszy pojazd ( podkategoria: motocykle, samochód, ciągnik SAM), – najstarszy pojazd (podkategoria: motocykle, samochód), – wolny przejazd motocyklem (zapisy na miejsce imprezy). Planowany jest poczęstunek dla wszystkich uczestników oraz dokumentacja filmowa i fotograficzna.

III PROJEKT

Dynowska Stara Kuźnia Tadeusza Tymowicza

Na Przedmieściu Dynowskim stoi dom jakich wiele w Dynowie. Na podwórzu drewniana szopa – to królestwo Pana Tadka, kuźnia. Kowalstwo to pasja, którym zajmuje się ponad 55 lat. Fach przejął po ojcu i dziadku. Bycie kowalem to jednocześnie bycie artystą. Trzeba tak uderzać, by wydobyć z metalu odpowiednie brzmienie i nadać mu właściwy kształt.
W Dynowskiej Starej Kuźni samo wyposażenie jest już zabytkowe, bo skórzany miech liczy ponad 120 lat, ale niewątpliwą atrakcją są pokazy technik kucia. Właściciel kuźni oprócz narzędzi, którymi posługuje się w trakcie kucia zgromadził w tzw. kąciku gospodarczym szereg leciwych sprzętów gospodarstwa domowego używanych na co dzień przez naszych dziadków.
Podczas naszej inicjatywy 10 sierpnia zostanie wykonane graffiti na drzwiach starej stodoły sąsiadującej z Kuźnią. Rysunek wykona Arkadiusz Andrejkow z Sanoka. Ponadto w tym dniu kowal p. Tadeusz Tymowicz przeprowadzi warsztat dla mieszkańców Domu Dziecka w Dynowie. Przygotujemy dokumentację fotograficzną.

IV PROJEKT

II plener rzeźbiarski im. Bogusława Kędzierskiego

To inicjatywa ku pamięci i w hołdzie wybitnemu rzeźbiarzowi Pogórza Dynowskiego, który zmarł w październiku 2019 r. Jej celem jest powrót do organizacji plenerów rzeźbiarskich, które na terenie Dynowa zapoczątkował Bogusław Kędzierski oraz popularyzacja sztuki rzeźby w drewnie.
Tematem II Pleneru będzie „Park Trzecieskim”, gdzie znajduje się nadal oficyna dworska. Obecnie w budynku oficyny dworskiej mieści się Dom Dziecka prowadzony przez Fundację Jana Pawła II „Wrastanie”.10 artystów z Polski przez 10 dni będzie uczestniczyło w plenerze. Efektem inicjatywy jest umieszczenie wszystkich rzeźb w przestrzeni Parku. Dotacja zostanie przeznaczona na część podsumowującą plener, czyli Finisaż w dniu 11 sierpnia oraz niezbędną promocję inicjatywy oraz dokumentację filmową i fotograficzną.

V PROJEKT

Piknik rodzinny przy ul. Bartkówka w Dynowie

OSP Bartkówka wspólne z Kołem Gospodyń Wiejskich ma zamiar zorganizować piknik rodzinny dla mieszkańców Osiedla nr 4 w Dynowie ( za Sanem). Naszym celem jest :
– integracja mieszkańców,
– wspólne spędzenie czasu wolnego,
– promocja działań OSP i Koła Gospodyń oraz pasjonatów z naszej okolicy. Oprócz programu głównego postaramy się zorganizować stoiska Dynów – Ludzie z Pasją. Wydarzenie rozpocznie się 15 sierpnia od godz. 14.00 przy budynku OSP ul. Barkówce w Dynowie.
Przewidujemy w programie:
– animacje dla dzieci od godz. 14.00 (animator zabaw dla dzieci, w tym zabawy cyrkowe)
– stoisko animatora (malowanie twarzy, balony, bańki mydlane)
– stoiska Dynów – Ludzie z Pasją
– Koncert zespołu muzycznego z muzyką do tańca
– wystawa prac podopiecznych Środowiskowego Domu Pomocy w Dynowie
– Catering Koło Gospodyń Wiejskich

VI PROJEKT

Las w słoiku – warsztaty dla dzieci

Zarząd Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Bachórzu pragnie zorganizować inicjatywę „Las w słoiku – warsztaty dla dzieci”
W czasie zajęć dzieci w przyjemny sposób poznają zasady funkcjonowania roślin w przyrodzie. Do udziału w zajęciach chcemy zaprosić młodzież z Domu Dziecka z Dynowa. Do projektu chcemy wykorzystać rośliny, które rosną w naszym terenie. Każde dziecko otrzyma własny słoik, dekoracje oraz rośliny.
Warsztaty podzielimy na II części: teoretyczną i praktyczną.
Zależy nam na przybliżeniu dzieciom wiedzy, jak ważną rolę w życiu odgrywają rośliny. Z części praktycznej efektem naszej pracy będzie samodzielnie wykonany słoik, który każde dziecko zabierze do swojego domu. Organizacja warsztatów z mieszkańcami Domu Dziecka pomoże dzieciom w nawiązaniu nowych przyjaźni. Po zajęciach każdy otrzyma certyfikat, który zwieńczy szkolenie. Warsztaty chcemy przeprowadzić z renomowaną firmą „Pracownia artystyczna AS”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *