Pasją warto się dzielić!

Każda społeczność ma w swoim gronie ludzi nietuzinkowych. Takich, dzięki którym życie ogółu staje się bardziej barwne, kolorowe, atrakcyjne. Często bywają dla innych inspiracją, nierzadko zdobywają podziw swoją bezinteresowną pomocą innym, zawsze mają pozytywny wpływ na otoczenie. „Dynów – Ludzie z Pasją”. Nazwa projektu doskonale definiuje to, co łączy wyżej wymienionych. Bo właśnie życiowa pasja jest tym motorem, który napędza wyjątkowych ludzi do działania. Pomysłodawcy inicjatywy doszli do słusznego wniosku, że warto przyjrzeć się tym bohaterom z bliska. W sieci dostępnych jest już pięć filmów, opowiadających o wyjątkowych
i ciekawych postaciach Ziemi Dynowskiej.

            Widzowie wspomnianych filmów nie będą mogli narzekać na monotonię. Poznajemy bowiem sylwetki osób o bardzo zróżnicowanych pasjach, reprezentujących ponadto kilka pokoleń mieszkańców Dynowa i okolic. Pojawi się Marek Pyś – znany aktor filmowy, serialowy i teatralny, Andrzej Kędzierski – człowiek, który już od 40 lat z powodzeniem prowadzi chód „Akord”. Nie braknie również Artura Szczutka i Jacka Stochmala z Harty – dżentelmenów, którzy jak mało kto zasłużyli na tytuł podręcznikowych społeczników. Poznamy także Marię Wiśniowską, Romana Bielca oraz Janusza Kędzierskiego, czyli muzyków Kapeli Ludowej „Dynowianie”. Młodszą generację reprezentuje Łukasz Domin – człowiek, który sprawił, że Dynów stał się nagle jednym z najbardziej rozbieganych miast w Polsce. Naszych bohaterów tylko pozornie wiele dzieli. Łączy natomiast właśnie pasja – choć nie tylko!

            Z wypowiedzi bohaterów bardzo łatwo można wychwycić ogromną potrzebę dzielenia się swoimi zainteresowaniami ze światem. Ponadto zaś troskę o miejscową społeczność, o los kolejnych pokoleń. Widać to po efektach ich działań. Prawdziwe szczęście składa się z tysiąca drobiazgów życia codziennego – twierdzi Andrzej Kędzierski i dodaje. Tysiące młodzieży, z którą miałem przyjemność pracować, to takie elemenciki, które stanowią całość mojej pasji muzycznej. Niektóre brylanty, ku ogromnej satysfakcji pedagoga, wypłynęły na szerokie wody i zachwycają teraz talentem wysmakowaną publiczność na całym świecie. Tak jak wybitny śpiewak operowy Paweł Skałuba oraz Grzegorz Rogut, tenor, solista Filharmonii Częstochowskiej. O efekcie kuli śniegowej wspomina Łukasz Domin: „Zaczynaliśmy w 2012 roku od biegów, na które przychodziło kilkanaście osób. Z czasem zaczęło się tych osób pojawiać więcej. Jedna zaszczepiała drugą tą pasją.” Warto porównać początki z Biegiem Mikołajkowym, organizowanym w 2019 roku. Wzięło w nim udział aż 1001 uczestników, co jest najlepszym dowodem na to, że „efekt Domina” zadziałał!

            Wszyscy bohaterowie są przekonani, że pasja, którą dzielą się z otoczeniem, zakiełkuje w przyszłości. Wierzę w to, że młode pokolenie będzie korzystać z naszych doświadczeń, naszych błędów… – uważa Jacek Stochmal. Muzyka to powołanie. A powołanie tkwi w tym pokoleniu, młodzi, dzieci, oni przyjdą za nami! – przekonuje Maria Wiśniowska z Kapeli Ludowej „Dynowianie”.

            Po wysłuchaniu opowieści naszych bohaterów nasuwa się jeden wniosek. Warto mieć pasję, lecz największą cnotą jest dzielenie się nią z innymi. Zachęcam wszystkich do tego, żeby szukali. Trzeba znaleźć tę pasję! – apeluje Marek Pyś, natomiast Łukasz Domin dodaje: Są ludzie, którzy nie ujawniają się z pasją, (…) znam takich ludzi, którzy mają wspaniałe pasje, ale pracują w ukryciu. Pokazujcie wszyscy wasze pasje, nie wstydźcie się!

            Wydaje się, że apel Domina jest najtrafniejszym podsumowaniem serii filmów o ciekawych osobistościach Ziemi Dynowskiej.

Autor tekstu: Adam Miklasz

Rozmowy z Przyjaciółmi inicjatywy znajdziecie tutaj – Przyjaciele inicjatywy Dynów – Ludzie z Pasją

Zapraszamy do polubienia: Strona FB

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury  Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2021. Pełna nazwa projektu to: Diagnoza „Pasja (D-O-M)”: Działanie, Odkrywanie, Motywowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *